Lista aktualności Lista aktualności

Dzień jeża

Mimo, że listopad to miesiąc, kiedy większość jeży zapadła już w sen zimowy, to 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża.

Właśnie w tym czasie kiedy obchodzone jest ich święto, jeże śpią zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

W Polsce występują dwa gatunki: Jeż wschodni (Erinaceus concolor), zamieszkujący tereny niemal całej Polski oraz Jeż europejski lub zachodni (Erinaceus europaeus), którego granica zasięgu przebiega przez Śląsk, Ziemię Lubuską oraz Pomorze Szczecińskie.

Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.

Jeże możemy spotkać po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach, ale również na osiedlach w dużych miastach czy przy ruchliwych drogach. Jeże w poszukiwaniu pokarmu, co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Wydawać by się mogło, że jako gatunek miewa się dobrze skoro tak często można je spotkać.

Jednak jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony mogą wkrótce wyginąć. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego w dniu jeża warto sobie przypomnieć o ich zwyczajach i potrzebach. 

Coś więcej o jeżach i jak im pomóc w tym ciężkim dla nich okresie

Nadleśnictwo Solec Kujawski współpracuje z Fundacją JeKo "Jak Jeż z Kotem", przy której działa Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt "Azyl dla Jeży" w Solcu Kujawskim. 

Do Azylu trafiają jeże europejskie wschodnie i zachodnie, które potrzebują pomocy, wybudzające się z zimowej hibernacji, wyniszczone, osłabione, po wypadkach, zatruciach, pogryzione, poranione w wyniku prac ogrodniczych. Co roku trafiają tam także jeże maluchy, które straciły matki, a także jesienne sierotki, bez szans na szczęśliwą hibernację. Są tam leczone, odkarmiane i wypuszczane na wolność w miejscach przyjaznych jeżom.

Przebywają tam także jeże, które z powodu swojej niepełnosprawności nie mogą powrócić na wolność.

Więcej o Fundacji JeKo