Lista aktualności Lista aktualności

Do lasu na ferie

Wielkimi krokami zbliżają się albo w niektórych zakątkach Polski już trwają ferie zimowe - to świetny czas, aby spędzić go z dziećmi i zachęcić do wspólnej aktywności. Choć wyprawy do lasu zazwyczaj planujemy wiosną, latem czy jesienią, kiedy jest cieplej i zielono, to przyznacie, że widok zimowego lasu jest wyjątkowy. I choć śnieg w trakcie ferii to zawsze wielka niewiadoma - nie można się tutaj nudzić...

 "Podaruj siebie innym" pod takim hasłem odbywają się tegoroczne ferie zimowe dla dzieci, organizowane przez Zespół Szkół Niepublicznych w Piechcinie oraz Pałuckie Stowarzyszenie "Przyszłość". Organizacja ferii jest możliwa m.in. dzięki środkom zebranym podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego przez nadleśnictwo w grudniu 2021 r.

W ramach trzeciego dnia atrakcji dla dzieciaków, nasi pracownicy mieli przyjemność poprowadzić zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół, podopiecznych z domu dziecka w Jaksicach, Stowarzyszenia "Wędka" w Toruniu i zaprzyjaźnionych rodzinnych domów dziecka, dla dzieci ze świetlic wiejskich w Sadłogoszczy i Piechcinie, a także kilkorga dzieci z rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Aktywność na świeżym powietrzu zawsze jest dobrym pomysłem, w planach mieliśmy wycieczkę po malowniczej ścieżce edukacyjnej "Ku źródliskom" i pobliskich terenach leśnych. Uczestnicy nie tylko mieli okazję podziwiać piękno przyrody okolicznych lasów... Poznali też, jak natura może pomóc nam zorientować się gdzie jesteśmy. Koleżanka Lucyna przybliżyła ład przestrzenny  lasów. Wskazała na mapie, że każdy kawałek lasu ma swój unikalny numer, po którym możemy go rozpoznać, że w terenie oznaczone są one poprzez słupki kamienne umieszczone w lewym dolnym narożniku każdego oddziału lub jak kto woli od strony południowo-zachodniej tego oddziału. 

Kolega Olek omówił metody szacowania jakości i ilości drewna możliwego do pozyskania z drzewostanów i pokazał jak wykonuje się pomiar wysokości drzew stojących przy użyciu specjalistycznego sprzętu (wysokościomierza). Chętni mieli możliwość samodzielnie zmierzyć wysokość wybranych gatunków. 

Jako ciekawostkę, na koniec obliczaliśmy wiek młodych sosen przy pomocy okółków, przyjmując regułę, że jeden okółek odpowiada najczęściej jednemu rokowi.

Spotkanie zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i poczęstunkiem, przy kubku gorącej herbaty. Mamy nadzieję, że tak aktywnie spędzone ferie przyniosą dzieciakom dużo frajdy, a zdobyta wiedza nie pójdzie w las :)