Lista aktualności Lista aktualności

#SADZIMY I #SPRZĄTAMY LAS Z PREZYDENTEM ANDRZEJEM DUDĄ

W dniu 22 kwietnia podczas wideokonferencji ws. gospodarki wodnej, właśnie w Dniu Ziemi Prezydent Andrzej Duda zachęcał wszystkich do sadzenia drzew. Sadzonki będą rozdawane już 24 kwietnia we wszystkich nadleśnictwach w całym kraju.

Natomiast 7 stycznia 2020 r. na uroczystej konferencji w Belwederze prezydent Andrzej Duda zainaugurował obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce. ONZ ogłosiło 2020 rok – Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin, jego hasło to „Chroniąc rośliny, chronisz życie”. 

Podczas tej konferencji prezydent zapowiedział też drugą odsłonę kampanii #sadziMy, która w tym roku miała odbyć się właśnie 24-25 kwietnia. Jednak ze wzgledu na epidemię koronawirusa akcja została przełożona na jesień 2020 r.

Mimo tego 24 kwietnia 2020 r. w we wszystkich nadleśnictwach w Polsce będzie można otrzymać od leśników sadzonki drzew, zaś 25 kwietnia – w 17 miastach, gdzie mieszczą się biura regionalnych dyrekcji LP. W ramach akcji Lasy Państwowe planowały rozdać 1 mln sadzonek. Teraz w zwiazku z epidemią lasy rozdadzą tylko niewielką ilość sadzonek, natomiast pozostałą część podczas akcji jesiennej.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno - tworzący domy również dla nas. Dlatego sadziMY las! 

Las poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Dlatego sprzataMY las!

Odbiór sadzonek będzie możliwy w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw w całej Polsce 24 kwietnia, od godz. 10.00 do 14.00 lub do wyczerpania zapasów (100 szt.). Również leśnicy z Nadleśnictwa Solec Kujawski przygotowali się na tą okazję: sadzonki (derenia jadalnego) można będzie odebrać przed siedzibą Nadleśnictwa Solec Kujawski w Solcu Kujawskim przy ulicy Leśnej 64 (na podstawie zebranych wcześniej zgłoszeń telefonicznych od ewentualnych zainteresowanych - kontakt: Joanna Jasiak - tel. 52 323 18 89).

Jeśli chodzi o bezpieczny w sytuacji epidemii sposób dystrybucji sadzonek, informujemy, że po wcześniejszym umówieniu telefonicznym z pracownikiem nadleśnictwa - kontakt: Joanna Jasiak - tel. 52 323 18 89, przygotujemy punkt na wolnym powietrzu, przed biurem nadleśnictwa, gdzie wyznaczony pracownik zabezpieczony w maseczkę i rękawiczki będzie je wydawał osobom zainteresowanym. ZAPRASZAMY !